Web Tasarım Nedir ?

Web tasarım kelimesi aslında bu iş ve sektör için yanlış bir tanımdır. Ancak ülke olarak genellikle özellikle dil bilgisi konusunda sınıfta kaldığını düşünürsek bu anlaşılabilir bir yanlış olacaktır. Web tasarım kelimesi yerine İnternet Site Tasarımı aslında çok daha uygun bir tanım olacaktır.

Web Tasarım genel olarak bir internet sayfasının tasarımı için kullanılmaktadır. Web Tasarım güçlü, esnek, estetik ve teknolojik gelişmeleri barındırması halinde günümüz standartlarına uygun rakiplerinden farklı, müşteri portföyünü genişletebilme potansiyeline sahip bir site ortaya çıkaracaktır. Firmalar, kurumlar, kişiler artık kendilerini internet dünyasına tanıtmaya başlamış ve bunlardan da güzel geri dönüşler almaktadırlar. Kütahya ‘da ticari faaliyet yürüten bir firma artık sadece internet ile Erzurum ya da Kars ‘ta yer alan bir müşterisine ürün gönderebilmektedir. Teknolojinin bu kadar ilerlediği bir dönemde 2000’li yılların başında yaptırılmış olan teknoloji olarak eski ve son arama motoru standartlarını karşılamayan bir web tasarım ile rakiplerden bir adım önde olma beklentisi gereksiz heyecan yaratmaktadır.

Web Tasarım Örnekleri ?

Web tasarım örnekleri en iyi ve en kötü olarak verilmelidir ancak kötü web siteleri de başka web sitelerinde yayınlanıp referans link (backlink) aldıklarında doğru yolda olduklarını düşünmekte ve bu nedenle o kötü web tasarım kullanma alışkanlıklarından vazgeçmemektedirler. İyi bir web tasarım tüm cihazlar ile uyumlu olmalıdır artık internet kullanımının %68’i mobil cihazlar (telefon, tablet) üzerinden yapıldığı unutulmamalıdır. İnternet kullanımı telefonların akıllı olması ve 4.5G gibi hızlı internet hizmetinin sunulması ile çok daha hızlı yaygınlaştı. Ayrıca iyi bir web tasarım esnek olmalı ve ziyaretçinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir. Firmanız hakkında bilgi, firmanızın görselleri, satışını yaptığınız ürün ya da hizmetlerin görselleri, ürün ya da hizmet bilgileri, fiyatlandırma, mesai saatleriniz, iletişim bilgileriniz ve hatta navigasyon linkiniz bile bulunmalıdır. Unutmayın asıl hedefleriniz henüz müşteriniz olmayan insanlar ne kadar çok müşteriniz olmayan insana ulaşırsanız o kadar başarılı olursunuz.

Başarılı Bir Web Tasarım Nasıl Olmalı ?

Başarılı web tasarımı önceliklerinde yukarıda da anlattığımız gibi mobil uyumlu, tüm ihtiyaçları karşılayan, esnek olabilen ve müşteriniz olmayan kitleyi hedef alması gerektiğini belirtmiştik. Ayrıca renklerin büyüsü ve uyumu ile ilgili bilimsel çalışmalara bir göz atıp en uygun renk kartelasını seçmek, logo ve diğer görselleri uygun bir şekilde boyutlandırıp web tasarımınızda sergilemek ve sitenizin çok hızlı bir şekilde açılarak ziyaretçiyi beklememesi en önemli frontend özelliklerdir. Alınan işin basma kalıp yapılıp her firma ve kurum için aynı web tasarım şablonunun kullanılması hem firmanızın marka değeri hemde kurumsal kimliğiniz için büyük zararları olacaktır.

Web Tasarım Fiyatları

Web tasarım fiyatları aslında ucu çok açık bir fiyatlandırma sistemi olacaktır. Çünkü web tasarım fiyatlandırması harcanacak süre, alınacak lisanslar, yapılacak sunucu masrafı, tasarım ekibinin alacağı ve harcayacağı zaman, arama motoru uzmanının ilk yapılanma için harcayacağı zaman ile doğru orantılıdır. Ancak günümüzde teknolojinin de çok hızla gelişip esnemesi ile opensource yazılımların kullanımı ve bu yazılımların özgünleştirilmesi çok kolay hale gelmiştir. Bu nedenle dünya genelinde firmalar için yapılan web site fiyatları normal seviyelerde kalmıştır. Yoksa her firma için sunucu taraflı kodlamanın ayrı ayrı yapılması her bir firma için minimum 30 iş günü kodlama zamanının harcanması demek olacaktı. Bu nedenle opensource yazılımların piyasada belirleyici rolü olması nedeniyle 500 – 3500 TL arasında olmaktadır. Bu fiyat istekler, esneklikler ve altyapı gereksinimlerine göre belirlenmektedir.

Web Tasarım ‘da Süreçler

Web tasarım için hazırlama, yayınlama ve sonuç alma olarak asıl üç aşamada ilerler ancak bu üç aşama da kendi içlerinde bazı süreçlere bağlıdır genel olarak en çok emek isteyen ve uzun süren aşama hazırlama aşamasıdır. Firmaların ihtiyaçları belirlendikten ve firma tarafından ihtiyaç duyulan görsel, içerik, iletişim bilgileri v.b. dokümanlar web tasarım firmasına ulaştırıldıktan sonra 7 ile 10 iş günü içerisinde web tasarımı hazır hale gelmekte ve yayınlanma sürecine girmektedir. Yayınlanma süreci 1 iş günü gibi kısa bir süre ile sonuç alma süreci minimum beş ay gibi bir süreye ihtiyaç duymaktadır. Çünkü bu süreçte web sitesine günlük olrak gelen kullanıcıların davranışları raporlanmakta, analiz edilmekte ve ziyaretçi davranışlarına göre minimal revizyonlar yapılarak asıl başarıya ulaşılmaya sağlanılmaktadır.

Web Tasarım

Web Tasarım

Tasarım yaptırmadan önce bilmeniz gerekenlerden yüzeysel olarak bahsettik daha derin inceleme gönderileri için bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-mail adresiniz gösterilmeyecek. Dolduruması zorunlu alanlar * ile belirtilmiş

Gönder