Eticaret Sitesi

E-Ticaret ile işlerinizi büyütün
Buradasınız:

Eticaret Sitesi Nedir?

Eticaret sitesi aslında tam olarak geleneksel olarak yapmakta olduğunuz ticaretin dijital dünyada açılmış olan bir şubesidir. İnternet kullanımının sadece bilgi paylaşımı ya da vakit geçirme amacının dışında alışveriş, kiralama, araştırma olgularının da internet kullanımına girmesi ile ortaya çıkan ticaretin elektronik ortamla yapılması işlemidir. Ürün ya da hizmetinizin tanıtım, pazarlama, satış ve ödeme işlemlerinin tamamen dijital ortamda gerçekleştirilmesi eticaret teriminin tanımıdır.

 

Eticaretin Amacı Nedir?

Eticaret geleneksel olarak ticari faaliyetini sürdüren firmalar için müşteri portföyünü genişletmek amacını güder. Farklı illerde, farklı kültürlere  ve farklı eğitim düzeylerine sahip ancak aynı dili konuştuğunuz tüm internet kullanıcıları müşteriniz olabilir.

Ürünlerinizin ya da hizmetinizin satışının yapılabileceği bir alternatif bulmuş kısacası sürekli açık olan bir şube açmış olursunuz. Satış yapabilmeniz için sizin bilgisayar başında olmanıza gerek yok kurulmuş olan sistem ile müşteri kaydı, sipariş oluşturulması, ödemenin online olarak alınıp banka hesabınıza aktarılması otomatik olarak sağlanır ve size bilgilendirme maili gelir.

Geleneksel satış konusunda da dijital dünyada da varlık göstererek geleneksel satışınızı destekleyebilirsiniz. Örneklendirmek gerekirse size yakın olan insanlar satın alım için ürünleri arattığında yakında olan sizin sitenize ulaşacaktır, siz ürün tanıtımlarını eticaret siteniz üzerinden eksiksiz yaptığınızda müşteriniz sadece size gelir ürünü satın alır ve gider. Pazarlama ya da tanıtım faaliyetleri için zaman, emek ve para harcamamış olursunuz.

Dijital işletme olarak faaliyet gösteren firmalar stok yapmadan dropshipping denilen bayilik yöntemleri ile satış yapabilir ürünü stoklamadan direk satışını yapar ve bedelinin tahsilatını yapabilirsiniz.

Ayrıca internet üzerinden yapılacak eticaret satışları ile emek, zaman ve personel ücretlerinden tasarruf edebilirsiniz. Çünkü pazarlama için personel bulundurmanız gerekmez, dropshipping ile çalışıyorsanız depolama alanı ya da depolama alanı personeli, nakliye bedeli gibi ücretler ödemek zorunda kalmazsınız.

Rakamlar ile E-Ticaret

TÜSİAD 2017 yılında yayınlamış olduğu e-ticaret raporunda yer alan verileri doğru okuduğumuzda karşımıza çıkan notlar;

  • 2016 yılı sonunda e-ticaret sektöründe dünyada bir yık içerisinde 1,6 trilyon USD işlem hacmine ulaştı.
  • Dünya genelinde mobil cihazlar ile alışveriş %44’lük bir orana sahip ancak ülkemizde ise kullanım %19 olarak kayda geçti. 2019 yılında bu oranın dünya genelinde %55 olacağı tahmin ediliyor. Unutmamak gerekir ki 2010 yılında mobil cihazlar ile e-ticaret işlemlerinin yapılma oranı sadece %10’du.
  • E-Ticaret hacmi 2020 yılında dünya genelinde 3 trilyon USD işlem hacmine sahip olacak.
  • 2016 yılında ithalat ve ihracat amacı ile eticaret kullanımı sonucunda 400 milyar USD işlem hacmine sahip oldu.
  • E-Ticaret işlemi yapan kullanıcıların %44’ü alacağı ürünü internetten araştırıp internetten satın alma işlemini gerçekleştiriyor ayrıca %17’si ise ürünü mağazada inceleyip internetten satın alıyor.
  • E-Ticaret işlemlerine başlamadan önce alışveriş listesi oluşturan kullanıcılar dünya genelinde 3 kat daha fazla alışveriş yapıyor.
  • 2016 verilerine göre reklam olarak harcanan 1 USD reklam verene 6 USD satış olarak geri dönüyor.

Türkiye’de 2016 yılı sonunda aktif internet kullanıcı sayısı 46 milyon ve yine 2016 yılı içerisinde Türkiye’ de yaşayan insanlar e-ticaret sektörüne toplam 30,8 milyar TL alışveriş yaptı ve bu dijital alışverişlerin 17,5 milyar TL olan kısmı perakende ürünlerden oluşuyor.

2016 yılında dünya genelinde e-ticaret kullanımının oranı %8.5 ike Türkiye’ de bu rakam %3.5 seviyesinde kaldı. Buradan çıkaracağımız en önemli sonuç e-ticaret alanında Türkiye henüz yolun başında. Ayrıca Türk kullanıcıların e-ticaret tercih nedenleri araştırıldığında öncelikle ucuz olduğu için ardından ise kolay olduğu için yanıtı alınıyor bu durum ise ABD’ de tam tersi.

Sonuç olarak e-ticaret yeni bir yol Türkiye’yi ise bir otomobil olarak nitelendirilirsek henüz Türkiye eticaret yoluna yeni çıktı ve bu yolda öncü olanlar her zaman otoriter ve kalıcı olacaktır. Her geçen gün daha da büyüyen eticaret yolunda sizde yerinizi almak için çok geç kalmayın.